
Beretta USA 92SB Repro 50th Anniversary 9mm Luger 15+1 4.90" Polished Blue Engraved J92SB15
$1,349.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Beretta USA J92SB15 92SB Repro 50th Anniversary 9mm Luger 15+1 4.90" Blued Barrel, Polished Blued Engraved/Serrated Slide, Polished Anodized Aluminum Frame w/Beavertail, Black G10 Grip
To celebrate 50 years of the legendary 90 Series, Beretta releases the 92SB Repro.A limited-edition reproduction of the third model in the iconic lineup.
Featuring "Celebrating 50 Years of the 90 Series" engraved on the slide and a unique serial number, only 1,526 units will be produced; polished anodized frame, polished blued slide and barrel; rounded trigger guard; flat dust cover; G10 grips; all-metal components and upgraded internals like the short reset trigger bar and D hammer spring.Each pistol comes in special collectors packaging, challenge coin and a history booklet chronicling the 90 Series legacy.
Includes two 15rd magazines and flat base plate.
| Brand | Beretta USA |
| Series | Repro |
| Model | 92SB |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | Beretta 90 Style |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Polished Anodized |
| OAL | 8.50" |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | Polished Blued |
| Sights | Fixed |
| Slide Description | Engraved / Serrated |
| Barrel Finish | Blued |
| Grips | Black G10 |
| Description | 50th Anniversary |
| Height | 5.50" |
| Width | 1.50" |
| Barrel Length | 4.90" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 2.13 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 187594 |
| UPC | 082442062716 |
| MPN | J92SB15 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 187594
- UPC
- 082442062716
- MPN
- J92SB15







