
Beretta USA J42XG28 A400 Xtreme Plus KO 20 Gauge Semi-Auto 3" 3+1 28" Overall OD Green
$2,149.00
$2,399.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Beretta USA J42XG28 A400 Xtreme Plus KO 20 Gauge Semi-Auto 3" 3+1 28" Overall OD Green Steelium Plus Vent Rib Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Kick-Off OD Green Synthetic Stock, Right Hand
The A400 Xtreme Plus semi-auto shotgun features Beretta's exclusive Steelium Plus barrels, a first for hunting shotguns providing the best patterning possible from all hunting loads, along with further felt recoil mitigation.Further drawing from the competition world, the A400 Xtreme Plus barrel features a step rib with an integral mid-bead and fiber optic front bead in order to ensure the proper fit and sight picture for all conditions.
Further enhancing the A400 Xtreme Plus is the addition of an extended charging handle and bolt release from the factory to allow for easier manipulation during the coldest and rainiest days, as well as an enlarged loading port to allow for easier loading in adverse conditions.
| Brand | Beretta USA |
| Series | Xtreme Plus KO |
| Model | A400 |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Operating System | Gas |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front / Steel Mid Bead |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | OD Green |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Choke Configuration | Optima |
| Application | Waterfowl |
| Stock Description | Kick-Off |
| Barrel Description | Steelium Plus Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | OD Green |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish | Green |
| SKU | J42XG28 |
| UPC | 082442029979 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 184202
- UPC
- 082442029979
- MPN
- J42XG28







