
Beretta USA JS92M9A4GLUN15 M9A4 Overlanding Full Size Frame 9mm Luger 15+1 5.10" Black/Lunar Cerakote, Optic Ready
$1,169.00
$1,289.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Beretta USA JS92M9A4GLUN15 M9A4 Overlanding Full Size Frame 9mm Luger 15+1 5.10" Black Threaded Barrel, Lunar Cerakote Steel Optic Ready/Serrated Slide, Lunar Cerakote Aluminum Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Ambidextrous
The M9A4 Overlanding Series designed for collectors and outdoor adventurers alike, these pistols bring trail ready style and rugged reliability together in one package.The Overlanding model features an RDO compatible slide; ½-28 threaded barrel; Tritium front & rear night sights; Type G decocker; beveled magwell; oversized magazine release; 3-slot Picatinny rail on a Vertec frame and wraparound grip.
Includes two magazines, wrap around grip and an overlanding kit consisting of a flashlight, compass and a 10mm socket.
| Brand | Beretta USA |
| Series | Overlanding |
| Model | M9A4 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Gun Platform | Beretta 90 Style |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Lunar Cerakote |
| OAL | 8.50" |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Lunar Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium Front & Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Application | Defense |
| Safety | Ambidextrous |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 1.50" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 5.10" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 2.09 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Style | Bobbed |
| SKU | 192636 |
| UPC | 082442067254 |
| MPN | JS92M9A4GLUN15 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192636
- UPC
- 082442067254
- MPN
- JS92M9A4GLUN15







