
Browning 035851218 AB3 Pro Full Size 308 Win 4+1 22" Matte Blued, Gray/Green
$629.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 035851218 AB3 Pro Full Size 308 Win 4+1 22" Matte Blued Spiral Fluted Threaded Barrel, Matte Blued Steel Drilled & Tapped Receiver, Gray/Green Fixed Synthetic Stock, Right Hand
The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks.Featuring a composite stock; spiral, fluted, threaded barrel; thread protector; top tang safety; bolt lock override button; larger hex-shaped bolt knob and an Inflex recoil pad.
| Brand | Browning |
| Series | Pro |
| Model | AB3 |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:12" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Drop | 11 / 16" @ Comb & 1 / 2" @ Heel |
| Receiver Material | Steel |
| Recoil Pad Type | Inflex 2 |
| Safety | Tang |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Spiral Fluted Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Weight | 6.09 lbs |
| Stock Finish | Gray / Green |
| SKU | 190983 |
| UPC | 023614868118 |
| MPN | 035851218 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190983
- UPC
- 023614868118
- MPN
- 035851218







