
Browning 036120294 X-Bolt 2 Special Max LR Full Size 6.5 PRC 3+1 24" Matte Stainless/Black Heavy Sporter
$1,004.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 036120294 X-Bolt 2 Special Max LR Full Size 6.5 PRC 3+1 24" Matte Stainless Heavy Sporter Threaded Barrel, Matte Stainless Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black Adjustable Max Synthetic Stock, Right Hand
Browning X-Bolt rifle optimized for precision hunting, long-range target shooting and competition.Featuring a heavy sporter, threaded barrel; adjustable DLX Target trigger; extended bolt handle, and adjustable Max composite stock.
Includes three swivel studs and thread protector.
| Brand | Browning |
| Series | Special Max LR SPR |
| Model | X-Bolt 2 |
| Caliber | 6.5 PRC |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 44.13" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Application | Hunting / Sporting |
| Drop | 2 / 3" @ Comb & 2 / 3" @ Heel |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Recoil Pad Type | Inflex 2 |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adjustable Max |
| Barrel Description | Heavy Sporter Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | 13.75" |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Matte Stainless |
| Trigger | Adjustable Deluxe |
| Weight | 8.01 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 190932 |
| UPC | 023614869559 |
| MPN | 036120294 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190932
- UPC
- 023614869559
- MPN
- 036120294








