
Browning 051069490 1911 Black Label Medallion Full Size Frame 22 LR 10+1 4.25" Matte Stainless, Rosewood w/Gold
$719.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 051069490 1911 Black Label Medallion Full Size Frame 22 LR 10+1 4.25" Matte Stainless Barrel, Black Anodized Aluminum Serrated Slide, Matte Black Polymer Frame w/Beavertail, Rosewood w/Gold BuckMark Inlay Grip
The Browning 1911 autoloading 22 LR pistol scaled to 85% of the original 1911 design.Features a composite frame with steel subframe and slide rails; checkered rosewood grips w/gold Buckmark inlay; matte black anodized alloy slide with polished side flats; extended beavertail grip safety; three dot sights; skeletonized hammer and trigger.
Includes pistol rug.
| Brand | Browning |
| Series | Black Label Medallion |
| Model | 1911 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Auto |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 7.50" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Anodized |
| Slide Material | Aluminum |
| Sights | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Rosewood w / BuckMark Inlay |
| Safety | Beavertail Grip |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 15 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 191139 |
| UPC | 023614872092 |
| MPN | 051069490 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191139
- UPC
- 023614872092
- MPN
- 051069490







