
Browning 051070490 1911 Black Label Medallion Compact 22 LR 10+1 3.63" Matte Stainless Black/Rosewood w/Gold
$719.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 051070490 1911 Black Label Medallion Compact 22 LR 10+1 3.63" Matte Stainless Barrel, Black Anodized Aluminum Serrated Slide, Matte Black Polymer Frame w/Beavertail, Rosewood w/Gold BuckMark Inlay Grip
The Browning 1911 autoloading 22 LR pistol scaled to 85% of the original 1911 design.Features a composite frame with steel subframe and slide rails; checkered rosewood gripsw/ gold Buckmark inlay; matte black anodized alloy slide with polished side flats; extended beavertail grip safety; three dot sights; skeletonized hammer and trigger.
Includes pistol rug.
| Brand | Browning |
| Series | Black Label Medallion |
| Model | 1911 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Auto |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 6.88" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Anodized |
| Slide Material | Aluminum |
| Sights | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Rosewood w / BuckMark Inlay |
| Safety | Beavertail Grip |
| Barrel Length | 3.63" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 15 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 191140 |
| UPC | 023614872108 |
| MPN | 051070490 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191140
- UPC
- 023614872108
- MPN
- 051070490







