
Browning X-Bolt Target Competition Lite 308 Win Rifle with 24" Black Carbon Fiber Threaded Barrel - 036038218
$2,335.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 036038218 X-Bolt Target Competition Lite 308 Win 10+1 24" Black Carbon Fiber Threaded Barrel, Matte Blued Picatinny Rail Steel Receiver, Vari-Tech w/Adj Comb & LOP Gray OverMolded Synthetic Stock
Experience Total Accuracy with the X-Bolt 2 Target Competition Lite, a bolt-action rifle optimized for long-range shooting sports.Feautures a Vari-Tech composite stock adjustable for length of pull, comb height and grip angle for a personalized fit to the rifle; lightweight carbon fiber wrapped stainless steel barrel with threaded muzzle and Recoil Hawg Competition muzzle brake; full-diameter, target receiver that is stiffer and heavier to better stabilize the rifle; 20 MOA Picatinny optics rail is held in place with four oversize 8-40 screws and an additional steel pin that secures the rail to the receiver; the Xtra Capacity Magazine System gives you the extra rounds to get you through a station and utilizes popular Accuracy International Chassis System (AICS) pattern magazines; Target DLX Trigger; 1.25" Inflex Recoil Pad; Picatinny rail on the bottom of the forearm is included and makes attaching today's precision, rail-mounted bi-pods a snap, the rail is also easily removable and an additional mounting point.
| Brand | Browning |
| Series | Target Competition Lite |
| Model | X-Bolt |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 44" |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Fiber / Steel |
| Muzzle | Recoil Hawg Muzzle Brake |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AICS |
| Trigger Pull Weight | 2.20-3.30 lbs |
| Application | Target Shooting |
| Drop | Adjustable Comb & Heel |
| Forend Type | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Steel |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adjustable Vari-Tech |
| Barrel Description | Carbon Fiber Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Trigger | Adjustable Target DLX |
| Weight | 7.13 lbs |
| Stock Finish | Gray OverMolded |
| SKU | 162747 |
| UPC | 023614858423 |
| MPN | 036038218 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- Caliber
- .308 Winchester
- SKU
- 162747
- UPC
- 023614858423
- MPN
- 036038218







