
Bukops BUK40002 Cycloptic Thermal Hand Held 1-5x25mm
$449.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Bukops BUK40002 Cycloptic Thermal Hand Held 1-5x25mm
Compact and easy to use, the Cycloptic handheld viewer features an industry-first technology, Primetime Colour Vision.This patent-pending technology drastically enhances low-light conditions to maximise every moment of shooting time.
Quickly identify your target buck in vivid color when traditional optics only provide a graying silhouette. Primetime Colour Vision does not utilise thermal imaging or infrared technology.
Record Your Hunt with a Micro SD slot for storage (Micro SD not included).
| Brand | Bukops |
| Model | Cycloptic |
| Magnification | 1-5x |
| Objective | 25mm |
| Brightness Settings | Adjustable |
| Battery Size | CR123 |
| Focus Type | Manual |
| Scope Type | Hand Held |
| Display | 1.39" HD Viewfinder |
| Memory | 32GB SD Card |
| SKU | 185555 |
| UPC | 810156160028 |
| MPN | BUK40002 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185555
- UPC
- 810156160028
- MPN
- BUK40002







