
CZ-USA Hammer Coach 12 Gauge with 20" Black Chrome Barrel, 3" Chamber 06130
$1,123.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
CZ-USA 06130 Hammer Coach 12 Gauge with 20" Black Chrome Barrel, 3" Chamber, 2rd Capacity, Color Case Hardened Metal Finish & Turkish Walnut Fixed Pistol Grip Stock Right Hand (Full Size) Includes Fixed Cyl/Cyl Chokes
Following in the tradition of the guns used by the stagecoach guards of the 1880s, the cowboy gun features double triggers, 19th century color case hardening, fully functional external hammers, and Turkish walnut pistol grip stock.
| Brand | CZ-USA |
| Model | Hammer Coach |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Break Open |
| OAL | 37.38" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Bead |
| Size | Full Size |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Black Chrome |
| Application | Field |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |
| Drop | 1 1 / 2" @ Comb & 2 1 / 4" @ Heel |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Thumb |
| Stock Description | Fixed w / Pistol Grip |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 14.50" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Color Case Hardened |
| Trigger | Double |
| Weight | 6.70 lbs |
| Stock Finish | Turkish Walnut |
| SKU | 23052 |
| UPC | 806703061306 |
| MPN | 06130 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 06130
- UPC
- 806703061306
- MPN
- 06130







