
Derya Firearms TM22.STAN.PINK.18 TM22 Standard Full Size 22 LR 10+1 18" Black/Pink
$118.89
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Derya Firearms TM22.STAN.PINK.18 TM22 Standard Full Size 22 LR 10+1 18" Black Target Barrel, Black Anodized Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Pink Adjustable Polymer Stock
The Derya TM22 the underdog modern classic 22LR rifle that seamlessly blends cutting-edge innovation with timeless craftsmanship.Making it the perfect everyday companion for shooters of all ages and generations, it features an 18" target barrel; 34" overall length; adjustable stock with the ability to add or remove basepads to adjust the length of pull; Enhanced by a patent-pending front and rear rail; front bead sight; black Melonite steel parts and a polymer stock for lightweight durability and enduring style.
Accepts 15rd and 25rd aftermarket magazines.Includes a 10rd polymer magazine.
| Brand | Derya Firearms |
| Series | Standard |
| Model | TM22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Pink |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34" |
| Sights | Bead Front |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Push Button |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Target |
| Barrel Length | 18" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| Trigger | Flat Face |
| SKU | 186937 |
| UPC | 850067243816 |
| MPN | TM22.STAN.PINK.18 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186937
- UPC
- 850067243816
- MPN
- TM22.STAN.PINK.18







