
Diamondback DB0700S702 SDR Small 357 Mag/38 Special +P 6 Shot 2" Stainless Steel
$716.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Diamondback DB0700S702 SDR Small 357 Mag/38 Special +P 6 Shot 2" Stainless Steel Barrel, Cylinder & Frame, Black Hogue Rubber Grip, Concealed Hammer
The SDR delivers peace of mind to home and personal defense situations.The SDRs compact frame, 2" barrel and six shot cylinder are machined from premium stainless steel for strength and durability.
Features fixed front fiber optic orange front sight, low profile Dovetail fiber optic green rear sight; black Hogue rubber grip with a Diamondback logo.Rounded edges prevent snags and hang-ups when the revolver is drawn.
An ergonomically placed push button cylinder release and chamfered cylinder chambers ensure seamless loading and round ejection.
| Brand | Diamondback |
| Model | SDR |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Stainless |
| OAL | 6.53" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front / Dovetail Rear |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Small |
| Grips | Black Hogue Rubber |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Trigger Pull Weight | 9-11.50 lbs |
| Cylinder Finish | Stainless |
| Grooves | 6 |
| Height | 4.44" |
| Width | 1.38" |
| Barrel Length | 2" |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 1.33 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Hammer Style | Concealed |
| SKU | 186970 |
| UPC | 810035754454 |
| MPN | DB0700S702 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186970
- UPC
- 810035754454
- MPN
- DB0700S702







