
FAB Defense FXGLCOREB GL-Core Buttstock for AR-15/ M4 Black Fiberglass Reinforced Polymer
$77.20
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
FAB Defense FXGLCOREB GL-Core Buttstock for AR-15/ M4 Black Fiberglass Reinforced Polymer
The GL-CORE buttstock features an integrated cheek weld, ergonomic buttpad and an interchanging tube adapter.It provides an unmatched fit on Mil-Spec and Commercial buffer tubes, with a high level of efficiency and comfort.
The ergonomically shaped rubberized butt-pad for quick shouldering and easy maneuvering of the weapon.Made of durable and light-weight fiberglass reinforced polymer composite, the stock has two integrated quick detach rear sling swivel connectors.
This model has a black finish.
| Brand | FAB Defense |
| Model | GL-Core |
| Firearm Fit | M4 |
| Stock Material | Synthetic |
| OAL | 7.08" |
| Tube Included | No |
| Butt Pad | Rubber |
| Height | 5.15" |
| Includes | Mil-Spec & Commercial Buffer Tube Adapters |
| Width | 2.04" |
| Weight | 9.55 oz |
| Stock Finish | Matte Black |
| SKU | 107029 |
| UPC | 7290105944757 |
| MPN | FXGLCOREB |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 107029
- UPC
- 7290105944757
- MPN
- FXGLCOREB







