
FN 66100587 509M MRD Mid-Size Frame 9mm Luger 15+1 4" Matte Black Steel, Optic Ready
$694.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
FN 66100587 509M MRD Mid-Size Frame 9mm Luger 15+1 4" Black Recessed Crown Barrel, Matte Black Steel Optic Ready/Serrated Slide, Matte Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Ambidextrous, No Manual Safety
The FN 509M MRD featuring the FN Low Profile Optics Mounting System, gives you the option of direct mounting more than 10 different miniature red dot optics to your concealed carry pistol.Featuring a 4" slide and barrel; improved controls; flat faced trigger; fully ambidextrous controls; MIL-STD-1913 accessory mounting rail; cold hammer-forged steel barrel with a recessed target crown; Co-Witness iron sights and improved front and rear cocking serrations.
Includes two 15rd magazines, two backstraps, case, locking device and owners manual.
| Brand | FN |
| Series | MRD |
| Model | 509M |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 7.40" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Co-Witness Iron Sights |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:10" RH |
| Frame Size | Mid-Size |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Height | 5.20" |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Width | 1.35" |
| Barrel Description | Recessed Crown |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 26.50 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 114985 |
| UPC | 845737010737 |
| MPN | 66100587 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 114985
- UPC
- 845737010737
- MPN
- 66-100587







