
FN 66102357 Reflex w/Optic MRD Micro Compact 9mm Luger 10+1 3.30" CCW Pistol
$634.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
FN 66102357 Reflex w/Optic MRD Micro Compact 9mm Luger 10+1 3.30" Black Barrel, Black Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Textured Grip, Viridian RFX-11 Green Dot, Holster, Ambidextrous
The FN Reflex MRD is a precisely accurate pistol for everyday carry and perfected for deep concealment.With an internal hammer and multiple redundant safeties, the trigger is the smoothest, most refined fire control in an FN carry pistol.
Stacking tight groups on target with match-grade accuracy is instinctive.Includes Viridian RFX-11 green dot reflex sight, one 11rd magazines, one 15rd extended magazine and a holster.
| Brand | FN |
| Series | MRD |
| Model | Reflex w/Optic |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.20" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | 3-Dot |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:10" RH |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Textured |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5.50 lbs |
| Height | 4.27" |
| Safety | No Manual |
| Width | 1" |
| Barrel Length | 3.30" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 18.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 181100 |
| UPC | 845737020132 |
| MPN | 66102357 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 181100
- UPC
- 845737020132
- MPN
- 66102357







