
Glock G19 Gen5 MOS Sports South Exclusive Compact 9mm Luger 10+1 4.02" Ported Barrel, Black/Gold Cerakote Polymer Frame, RMR Footprint
$650.99
$699.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Glock UA195S204NCRUPBG G19 Gen5 MOS Sports South Exclusive Compact 9mm Luger 10+1 4.02" Ported Barrel, Black Cerakote Steel Optic Cut/Ported/Serrated Slide, Black/Gold Cerakote Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, RMR Footprint
Every Glock Cover-Up model ships with an optic-cut slide- RMR footprint, ported barrel & slide for reduced muzzle rise and faster follow-ups.The Black Gold bronze/burnt-bronze frame with a gray slide and subtle hex-scale engraving for a refined tactical look.
The GLOCK 19 Gen5 pistol in 9mm Luger is ideal for a more versatile role due to its reduced dimensions.Gen5 features flared mag-well has a larger funnel; Glock Marksman Barrel (GMB) more aggressive polygonal rifling with a target-style crown and tighter chamber specs; ambidextrous slide stop levers offer increased ergonomics for left-hand shooters and shooting with the support hand; removal of finger grooves; Safe Action System, safeties disengage sequentially as the trigger is pulled and automatically re-engage when the trigger is released; enlarged floor plate makes it easier to pull the magazine free of the pistol and customizable frame size with backstraps in two sizes with beavertail.
The multiple backstrap frame allows the users to change the circumference of the grip to fit their individual hand size.Includes three magazines, mag loader, cleaning kit, pistol case and gun lock.
| Brand | Glock |
| Series | Gen5 MOS |
| Model | G19 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black / Gold Cerakote |
| OAL | 7.28" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Fixed |
| Slide Description | Optic Cut / Ported / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Description | Sports South Exclusive |
| Height | 5.04" |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Width | 1.34" |
| Barrel Description | Ported |
| Barrel Length | 4.02" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 30.16 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 185737 |
| UPC | 810188103901 |
| MPN | UA195S204NCRUPBG |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185737
- UPC
- 810188103901
- MPN
- UA195S204NCRUPBG







