
Glock G48 MOS Slim Compact 9mm Luger 15+1 4.17" Black GMB Barrel
$484.00
$584
Product Features & Specifications
Glock PA4850203FRMOS G48 MOS Slim Compact 9mm Luger 15+1 4.17" Black GMB Barrel, Black nDLC Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Beavertail & Front Rail, Black Textured Polymer Grip, Right Hand
The Glock 48 Slimline Compact has built-in beaver tail, match-grade GLOCK Marksman Barrel (GMB) and precision-milled front serrations.It features Glock's Safe Action system which provides a consistent trigger pull from the first to the last round; three automatic independently operating mechanical safeties; polymer frame with hardened steel guides; ideal grip angle and low weight.
The advanced surface treatment of the slide results in optimal hardness by considerably reducing wear and tear and it makes it corrosion resistant, even when operating in saltwater conditions.Includes 2 magazines, mag loader, cleaning set, pistol case and gun lock.
| Brand | Glock |
| Series | MOS |
| Model | G48 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.28" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black nDLC |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Fixed |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Slim Compact |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Trigger Pull Weight | 5.50 lbs |
| Height | 5.04" |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 4.17" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 1.60 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Front Rail |
| SKU | PA4850203FRMOS |
| UPC | 764503073403 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- PA4850203FRMOS
- UPC
- 764503073403
- MPN
- PA4850203FRMOS







