
Glock UV1950703X G19X V 9mm Luger 17+1 4.02"Coyote Pistol
$611.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Glock UV1950703X G19X V 9mm Luger 17+1 4.02" Black GMB Barrel, Coyote nPVD Steel Serrated Slide, Coyote Brown Polymer Frame, Textured Polymer Grip, Ambidextrous
The Glock 19 in 9mm Luger is ideal for a versatile role thanks to its reduced dimensions when compared to the standard sized option.In addition to its use as a conventional service pistol, it is ideal for use as a backup weapon or for concealed carry purpose.
Includes a standard 17rd magazine, two 17+2rd magazines and a coyote colored pistol case.
| Brand | Glock |
| Series | V |
| Model | G19X |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Coyote Brown |
| OAL | 7.44" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Coyote nPVD |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Night |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Standard |
| Grips | Textured Polymer |
| Trigger Pull Weight | 5.80 lbs |
| Height | 5.47" |
| Safety | Glock Safe Action System |
| Width | 1.30" |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 4.02" |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 1.55 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame |
| SKU | 186891 |
| UPC | 764503068461 |
| MPN | UV1950703X |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186891
- UPC
- 764503068461
- MPN
- UV1950703X






