
Glock UV4450101 G44 V Compact 22 LR 10+1 4.02" Matte Black
$384.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Glock UV4450101 G44 V Compact 22 LR 10+1 4.02" Black GMB Barrel, Matte Black Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Interchangeable Backstrap Grip
The Glock 44 V pistol is the ideal pistol to start or enhance your shooting experience, no matter your experience level.The hybrid steel-polymer slide provides a lightweight and low recoil functionality for optimal control.
The G44 V is a compact size pistol with the ability to adapt to nearly every hand size by using the different backstraps supplied with the pistol; GLOCK Marksman Barrel (GMB) for increased accuracy and precision and adjustable rear sights.Includes backstraps and two load-assist magazines.
| Brand | Glock |
| Series | V |
| Model | G44 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.28" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Adjustable |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 5.80 lbs |
| Height | 5.04" |
| Safety | Glock Safe Action System |
| Width | 1.26" |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 4.02" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Safe Action |
| Weight | 1.02 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 186897 |
| UPC | 764503067921 |
| MPN | UV4450101 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186897
- UPC
- 764503067921
- MPN
- UV4450101







