
Henry H001PG22 Western 22 S/L/LR 15/17/21+1 18.50" Blued Round Barrel, Walnut
by Henry
Availability:IN STOCK ONLINE
$432.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001PG22 Western 22 S/L/LR 15/17/21+1 18.50" Blued Round Barrel, Black Aluminum Grooved Receiver, American Walnut Fixed w/Pistol Grip Stock
The Henry Western features a round blued barrel; aluminum 3/8" grooved receiver and American Walnut stock w/checkered pistol grip.
| Brand | Henry |
| Model | Western |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 15 / 17 / 21+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 36.50" |
| Sights | Hooded Blade Front / Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Grooved |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Fixed w / Pistol Grip |
| Barrel Description | Round |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 21 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 5.25 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189261 |
| UPC | 619835011510 |
| MPN | H001PG22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189261
- UPC
- 619835011510
- MPN
- H001PG22








