
Henry H001PGH22 Sporter 22 S/L/LR 15/17/21+1 18.50" Blued Threaded Barrel, Walnut
$532.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001PGH22 Sporter 22 S/L/LR 15/17/21+1 18.50" Blued Threaded Barrel, Black Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, American Walnut Fixed w/Pistol Grip Stock
The Henry Sporter features a threaded barrel; aluminum receiver; Picatinny rail and Monte Carl American Walnut stock w/checkered pistol grip.
| Brand | Henry |
| Model | Sporter |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 15 / 17 / 21+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 36.50" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Fixed w / Pistol Grip |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 21 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 5.35 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189263 |
| UPC | 619835011343 |
| MPN | H001PGH22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189263
- UPC
- 619835011343
- MPN
- H001PGH22







