
Henry H001T22 Frontier 22 S/L/LR 16/17/23+1 20" Blued Octagon Barrel, American Walnut
$477.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001T22 Frontier 22 S/L/LR 16/17/23+1 20" Blued Octagon Barrel, Black Aluminum Receiver, American Walnut Straight Grip Stock
The Henry Frontier features an octagon barrel; grooved receiver; American Walnut straight grip stock; Brass Bead front sights and fully adjustable Semi-Buckhorn w/Diamond Insert.
| Brand | Henry |
| Model | Frontier |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 16 / 17 / 23+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 38" |
| Sights | Brass Bead Front / Adj Semi-Buckhorn w / White Diamond Insert Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 23 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 6.50 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189268 |
| UPC | 619835011534 |
| MPN | H001T22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189268
- UPC
- 619835011534
- MPN
- H001T22







