
Henry H001TR22 Frontier Carbine 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Octagon Barrel, Black Aluminum Receiver, American Walnut
$493.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001TR22 Frontier Carbine 22 S/L/LR 13/14/18+1 16.50" Blued Octagon Barrel, Black Aluminum Receiver, American Walnut Straight Grip Stock
The Henry Frontier Carbine features an octagon barrel; large loop lever; grooved receiver; American Walnut straight grip stock; Brass Bead front sights and fully adjustable Semi-Buckhorn w/Diamond Insert.
| Brand | Henry |
| Series | Carbine |
| Model | Frontier |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 13 / 14 / 18+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| Sights | Brass Bead Front / Adj Semi-Buckhorn w / White Diamond Insert Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 16.50" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 18 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 6 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189271 |
| UPC | 619835011565 |
| MPN | H001TR22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189271
- UPC
- 619835011565
- MPN
- H001TR22







