
Henry Spirit Of The Corps 250th Anniversary 2nd Edition 22 S/L/LR 16+1 20" Black Octagon Barrel, Nickel-Plated w/24K Gold InlayH004MC2
$1,094.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H004MC2 Spirit Of The Corps 250th Anniversary 2nd Edition 22 S/L/LR 16+1 20" Black Octagon Barrel, Nickel-Plated w/24K Gold Inlay Engraved Brass Drilled & Tapped Receiver, American Walnut Straight Stock
Built on the award-winning Henry Golden Boy, this rimfire lever-action features mechanically transferred engravings from a hand-engraved master plate, resulting in crisp detail with 24K gold highlights.A polished nickel-plated brass buttplate and barrel band complement the receiver cover.
Right and left receiver panels showcase vignettes from pivotal moments in history with hymn inscriptions, the buttstock features full-color portraits and the forearm carries the banner "In The Air, On Land, And Sea."
| Brand | Henry |
| Series | 250th Anniversary 2nd Edition |
| Model | Spirit Of The Corps |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 16+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 38.50" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Brass Bead Front / Adj Semi-Buckhorn w / White Diamond Insert Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Receiver Material | Brass |
| Safety | Manual |
| Stock Description | Straight |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 16 |
| Receiver Finish | Nickel-Plated w / 24K Gold Inlay Engraved |
| Weight | 6.75 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 185878 |
| UPC | 619835044174 |
| MPN | H004MC2 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185878
- UPC
- 619835044174
- MPN
- H004MC2







