
IWI US MFK1214 Mafteah 12 Gauge Semi-Auto 3" 5+1 14" Black Smooth Bore/Vent Rib Barrel
$929.99
$1,199.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
IWI US MFK1214 Mafteah 12 Gauge Semi-Auto 3" 5+1 14" Black Smooth Bore/Vent Rib Barrel, Drilled & Tapped Receiver, M-LOK Handguards, Black Synthetic Stock
The Mafteah Shotgun is a semi-automatic auto loading, 12Ga 3", reversible charging handle with a 14" barrel.It functions based on a recoil operated system that utilizes a recoil spring around the magazine tube.
This allows the shotgun to be very compact and reliable.
| Brand | IWI US |
| Model | Mafteah |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Handguards | M-LOK |
| Safety | Crossbolt |
| Barrel Description | Smooth Bore / Vent Rib |
| Barrel Length | 14" |
| Max Capacity | 5 |
| Weight | 5.11 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | MFK1214 |
| UPC | 818004025802 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 181172
- UPC
- 818004025802
- MPN
- MFK1214







