
Mossberg 85186 940 Waterfowl 12 Gauge Semi-Auto 3" 4+1 28" Overall Realtree Legacy
$935.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Mossberg 85186 940 Waterfowl 12 Gauge Semi-Auto 3" 4+1 28" Overall Realtree Legacy Vent Rib Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Self Draining Realtree Legacy Synthetic Stock
Mossberg is the exclusive shotgun sponsor of Halo Waterfowl, whose professional hunters will be using our 940 Pro Waterfowl, finished in Realtree Legacy throughout their hunting season.All 940 Pro Waterfowl shotguns now come optic-ready, with patent-pending receiver cuts that accept direct mounting of Shield RMSc-pattern micro dot sights; corrosion-resistant internal parts including a boron-nitride coated gas piston, magazine tube, and hammer and sear for improved performance.
Additional adapter plates included for RMR, Docter and Leupold optic footprints.
| Brand | Mossberg |
| Series | Waterfowl |
| Model | 940 |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Operating System | Gas |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 48.75" |
| Sights | HiViz CompSight Fiber Optic |
| Mount Type | Shield RMSc Footprint |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Realtree Legacy |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Chokes Included | X-Factor Modified |
| Drop | Adjustable |
| Stock Description | Self Draining |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Realtree Legacy |
| Weight | 7.75 lbs |
| Stock Finish | Realtree Legacy |
| SKU | 192580 |
| UPC | 015813851862 |
| MPN | 85186 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192580
- UPC
- 015813851862
- MPN
- 85186







