
Nemo Arms XO308-16SS XO Steel 308 Win 20+1 16" Black Threaded Barrel
$4,274.05
$4,899.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Nemo Arms XO308-16SS XO Steel 308 Win 20+1 16" Black Threaded Barrel, Tungsten Anodized Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Magpul CTR Black Polymer Stock, Black Magpul MIAD Grip, Ambidextrous
The XO 16" is compact and maneuverable.The 16" NEMO Arms stainless steel barrel produces groups well into the sub-moa range with quality optics and ammunition.
Featuring a TriggerTech flat adaptable trigger; recoil reducing bolt carrier; Magpul CTR Mil-Spec diameter carbine stock and Magpul MIAD grip.This carbine is ideal for CQB, hunting and long range precision.
Includes Savior black, double rifle range bag w/NEMO patch and owners manual w/product registration.
| Brand | Nemo Arms |
| Series | Steel |
| Model | XO |
| Caliber | 308 Win |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 20+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34.25" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | NEMO DC-1 6AL-4V Titanium Muzzle Brake |
| Twist | 1:8" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | Magpul Gen M3 PMAG |
| Grips | Black Magpul MIAD |
| Handguards | M-LOK |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Magpul CTR |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Max Capacity | 20 |
| Receiver Finish | Tungsten Anodized |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 8.70 lbs |
| SKU | 195187 |
| UPC | 856458004851 |
| MPN | XO308-16SS |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195187
- UPC
- 856458004851
- MPN
- XO308-16SS







