
Rost Martin RM1C *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4" Black/OD Green RM1CODGOSP10CA
$482.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Rost Martin RM1CODGOSP10CA RM1C *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4" Black Match Grade Barrel, Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide, OD Green Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstraps Grip
The RM1C is a precision-engineered, optic-ready, striker-fired pistol with a crowned match barrel; Responsive grip texture; flat-face trigger with an extra-short reset; slide anti-glare serrations; ambidextrous controls; funneled magazine well; deep grip serrations front and rear w/modular backstraps to fit any hand size; textured index points on both sides of the frame to aid in recoil management and driving the gun; oversize and undercut trigger guard and extended beavertail for recoil management.Includes two magazines and four backstraps.
| Brand | Rost Martin |
| Series | *CA Compliant |
| Model | RM1C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | OD Green |
| OAL | 6.72" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 21.10 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 185324 |
| UPC | 850067485131 |
| MPN | RM1CODGOSP10CA |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185324
- UPC
- 850067485131
- MPN
- RM1CODGOSP10CA







