
Rost Martin RM1C Comp Bundle *CA Compliant Compact Frame 9mm Luger 10+1 4" Compensated RM1CBLKOSP10CA(COMP)-P
$538.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA(COMP)-P RM1C Comp Bundle *CA Compliant Compact Frame 9mm Luger 10+1 4" Compensated Barrel, Black Nitron Steel Integrated Compensator/Serrated w/Optic Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip, Viridian RFX-11 Gr
The RM1C is a precision-engineered, optic-ready, striker-fired pistol with a crowned match barrel; Responsive grip texture; flat-face trigger with an extra-short reset; slide anti-glare serrations; ambidextrous controls; funneled magazine well; deep grip serrations front and rear w/modular backstraps to fit any hand size; textured index points on both sides of the frame to aid in recoil management and driving the gun; oversize and undercut trigger guard and extended beavertail for recoil management.Includes four mags, Savior Specialist pistol bag, RMR optic plate and Viridian RFX11 green dot reflex sight.
| Brand | Rost Martin |
| Series | Comp Bundle *CA Compliant |
| Model | RM1C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.10" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Integrated Compensator / Serrated w / Optic |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Textured |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5.50" |
| Barrel Description | Compensated Match Grade |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.32 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 190694 |
| UPC | 850067485841 |
| MPN | RM1CBLKOSP10CA(COMP)-P |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190694
- UPC
- 850067485841
- MPN
- RM1CBLKOSP10CA(COMP)-P







