
Rost Martin RM1C Comp Bundle 9mm Luger 17+1 4" Black Nitron RM1CBLKOSP(COMP)SPL
$520.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Rost Martin RM1CBLKOSP(COMP)SPL RM1C Comp Bundle 9mm Luger 17+1 4" Compensated Barrel, Black Nitron Steel Integrated Compensator/Serrated w/Optic Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Textured Grip, Viridian RFX-11 Green Dot
The RM1C is a precision-engineered, optic-ready, striker-fired pistol with a crowned match barrel; Responsive grip texture; flat-face trigger with an extra-short reset; slide anti-glare serrations; ambidextrous controls; funneled magazine well; deep grip serrations front and rear w/modular backstraps to fit any hand size; textured index points on both sides of the frame to aid in recoil management and driving the gun; oversize and undercut trigger guard and extended beavertail for recoil management.Includes one 15rd and three 17rd magazines, Savior Specialist pistol bag, RMR optic plate and Viridian RFX11 green dot reflex sight.
| Brand | Rost Martin |
| Series | Comp Bundle |
| Model | RM1C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.10" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Integrated Compensator / Serrated w / Optic |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Textured |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5.50" |
| Barrel Description | Compensated Match Grade |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 17 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.32 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 190692 |
| UPC | 850067485506 |
| MPN | RM1CBLKOSP(COMP)SPL |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190692
- UPC
- 850067485506
- MPN
- RM1CBLKOSP(COMP)SPL







