
Rost Martin RM1FBLKOSPT RM1F Tactical 9mm Luger 24+1 4.50" Threaded Barrel, Black Nitron, Optic Ready
$489.00
$599
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Rost Martin RM1FBLKOSPT RM1F Tactical 9mm Luger 24+1 4.50" Black Threaded Barrel, Black Nitron Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, RMR Footprint, Ambidextrous
The RM1F is engineered for dependable performance in a full-size platform.Featuring a 4.50" hammer-forged match grade barrel; fully ambidextrous controls; Rost Martins signature grip texturing; optics-ready; rear Iron sights and black serrated front sights.
Includes an RMR plate, allowing easy mounting of popular red dot sights; three modular backstraps.
| Brand | Rost Martin |
| Series | Tactical |
| Model | RM1F |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 24+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.68" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Steel |
| Sights | White Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 1.20" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 24 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.44 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 190221 |
| UPC | 850067485698 |
| MPN | RM1FBLKOSPT |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190221
- UPC
- 850067485698
- MPN
- RM1FBLKOSPT







