
Ruger 32009 10/22 22 LR 10+1 18.50" Satin Black Alloy Steel Barrel, Birch Wood
$289.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Ruger 32009 10/22 22 LR 10+1 18.50" Satin Black Alloy Steel Barrel, Drilled & Tapped Receiver, Birch Wood Fixed Stock
The 10/22 features a black fixed stock w/M-LOK slots; integral sling swivels; BX Trigger; Positive, push-button, cross-bolt manual safety and a combination scope base adapter for both Weaver-style and .22 tip-off scope mounts.Includes 10rd rotary magazine.
| Brand | Ruger |
| Model | 10/22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 37" |
| Sights | Gold Bead Front / Adj Rear |
| Barrel Finish | Satin Black |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 2.50-3 lbs |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 13.88" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Satin Black |
| Trigger | Ruger BX |
| Weight | 4.90 lbs |
| Stock Finish | Birch |
| SKU | 194229 |
| UPC | 736676320097 |
| MPN | 32009 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194229
- UPC
- 736676320097
- MPN
- 32009







