
Ruger 33000 10/22 SBR 22 LR 15+1 8" Matte Black Threaded Barrel, Black Receiver w/Picatinny Rail, Black Folding/Reversible Polymer Stock, Polymer Grip
$520.99
$649.99
Product Features & Specifications
Ruger 33000 10/22 SBR 22 LR 15+1 8" Matte Black Threaded Barrel, Black Receiver w/Picatinny Rail, Black Folding/Reversible Polymer Stock, Polymer Grip
The 10/22 SBR features a BX-Trigger with a 2.50 - 3 pound trigger pull weight; the receiver incorporates a rear cleaning port, providing access to the barrel from the rear of the receiver for ease of cleaning; ergonomic pistol grip that can be easily replaced with any AR-style grip; reversible, folding stock with adjustable length of pull; prominent magazine release provides smooth, no-fuss removal of flush-mounted magazine; threaded, cold hammer-forged barrel; positive, push-button, cross-bolt manual safety; Picatinny rail; match bolt release allows you to easily advance the bolt with a quick pull and release to the rear.Includes 15rd BX-15 magazine and thread protector.
| Brand | Ruger |
| Model | 10/22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 8" to 8.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 15+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 26" |
| Sights | None |
| Size | SBR |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | Ruger BX-15 |
| Grips | Polymer |
| Trigger Pull Weight | 2.50-3 lbs |
| Grooves | 6 |
| Safety | Crossbolt |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Folding / Reversible |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 8" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 15 |
| Receiver Finish | Black |
| Trigger | Ruger BX |
| Weight | 3.60 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 191959 |
| UPC | 736676330003 |
| MPN | 33000 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 33000
- UPC
- 736676330003
- MPN
- 33000







