
Sig Sauer 3659GXR3P P365 Micro-Compact 9mm Luger 10+1 3.10" Black Barrel, Moss Green Stainless, Optic Ready
$499.99
$599.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 3659GXR3P P365 Micro-Compact 9mm Luger 10+1 3.10" Black Barrel, Moss Green Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Alloy Frame w/Accessory Rail, Textured Grip, RMSc Footprint
The P365 is striker-fired, with the clean crisp trigger pull.Lightweight and easy to conceal, the P365 is chambered in 9mm and is rated for +P ammunition.
Features XRAY3 Day/Night sights; Nitron finished optic-ready slide and modular polymer grip module.Includes two magazines.
| Brand | Sig Sauer |
| Model | P365 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 5.80" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Moss Green |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Textured |
| Height | 4.30" |
| Safety | No Manual |
| Width | 1.10" |
| Barrel Length | 3.10" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.11 lbs |
| Frame Description | Alloy Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 186836 |
| UPC | 798681737307 |
| MPN | 3659GXR3P |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186836
- UPC
- 798681737307
- MPN
- 3659GXR3P







