
Sig Sauer 365FLUX9BXR3RXSL P365 FLUX w/Optic 9mm Luger 21+1 6" Black Nitron Muzzle Shroud Barrel
$1,699.99
$1,889.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer 365FLUX9BXR3RXSL P365 FLUX w/Optic 9mm Luger 21+1 6" Black Nitron Muzzle Shroud Barrel, Black Nitron Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Nitron Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, Flux P365 Chassis, Sig ROMEO-X Compact, Ambidex
The P365 FLUX meshes a 9mm handgun with a PCC style platform, bringing the speed, maneuverability and concealability of a pistol, combined with the stability of a carbine.The P365 FLUX features a spring deployable brace for rapid utilization; muzzle shroud; front Picatinny rail; XRAY3 Day/Night sights; custom barrel integrated with extended muzzle shroud; ambidextrous controls.
Includes ROMEOX Compact SIG-LOC Optic w/Circle Dot reticle, one 17rd and two 21rd magazines.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | FLUX w/Optic |
| Model | P365 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black Nitron |
| OAL | 19.12" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | XRAY3 Day / Night |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Nitron |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Grips | Flux P365 Chassis |
| Optic Description | Sig ROMEO-X Compact |
| Height | 7.75" |
| Safety | Manual |
| Barrel Description | Muzzle Shroud |
| Barrel Length | 6" |
| Max Capacity | 21 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 34.20 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 182465 |
| UPC | 798681726226 |
| MPN | 365FLUX9BXR3RXSL |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 182465
- UPC
- 798681726226
- MPN
- 365FLUX9BXR3RXSL







