
Sig Sauer M400 5.56 NATO 10+1 16" Black Nitride Threaded Barrel, Black Anodized w/Rose Gold, Sig ROMEO5 GENII RM40016BROSER5X210
$1,441.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer RM40016BROSER5X210 M400 5.56 NATO 10+1 16" Black Nitride Threaded Barrel, Black Anodized w/Rose Gold Controls Picatinny Rail Aluminum Receiver, M-LOK Handguard, Magpul SL Telescoping Black Polymer Stock, Reduced Angle Grip, Sig ROMEO5 GENII
The M400 ROSE was designed as a direct request from ROSE members who wished to extend their firearm journey into the world of AR-15 rifles.Utilizing Lena's extensive background professionally competing and instructing with this rifle platform, the M400 ROSE was engineered from the ground up to meet the needs of the female gun owner.
The M400 ROSE is a lightweight rifle chambered in the popular 5.56 NATO cartridge that is easy to operate while offering minimal felt recoil.Features an M-LOK handguard; ROMEO5 GENII red dot; ambidextrous controls for both left and right handed shooters; adjustable 6-postion Magpul SL stock that can easily be tailored to fit any shooter.
Includes Rose stylized Romeo5 GenII red dot, Rose combo lock, Rose Savior bag, three 5.56 Dummy Rounds and two 30rd Magpul magazines.
| Brand | Sig Sauer |
| Model | M400 |
| Caliber | 223 Rem / 5.56 NATO |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 33.25"-36.50" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Chrome Moly Steel |
| Muzzle | Hybrid Compensator / Flash Hider |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR-15 |
| Grips | Reduced Angle |
| Handguards | M-LOK |
| Optic Description | ROMEO5 Gen II Compact |
| Height | 7.10" |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Ambidextrous |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 2.75" |
| Stock Description | Magpul SL Telescoping |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Anodized w / Rose Gold Controls |
| Trigger | Two Stage |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 180054 |
| UPC | 798681725229 |
| MPN | RM40016BROSER5X210 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 180054
- UPC
- 798681725229
- MPN
- RM40016BROSER5X210







