
Sig Sauer M400 Rose Kit 5.56 NATO 30+1 16" Threaded Barrel, Black Anodized w/Rose Gold Controls, Romeo 5 Gen II RM40016BROSER5X2
$1,441.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Sig Sauer RM40016BROSER5X2 M400 Rose Kit 5.56 NATO 30+1 16" Threaded Barrel, Black Anodized w/Rose Gold Controls, Picatinny Rail Alloy Steel Receiver, M-LOK Handguard, 6 Position Magpul SL Black Stock, Reduced Angle Grip Sig, ROMEO5 GENII
The M400-ROSE was designed as a direct request from ROSE members who wished to extend their firearm journey into the world of AR-15 rifles.At the core of the M400-ROSE is a lightweight rifle chambered in the popular 5.56 NATO cartridge that is easy to operate while offering minimal felt recoil.
Features a 10" M-LOK handguard w/ROSE Engraving; ambidextrous controls for both left and right-handed shooters; adjustable 6-postion Magpul SL stock; ROSE Engraved AR-Style Grip and matte rose gold colored controls.The Rose kit includes a ROMEO5 GENII red dot w/ROSE logo, custom ROSE Savior soft-sided carrying case, three rose-colored dummy rounds, rose gold combination lock and two 30rd magazines.
| Brand | Sig Sauer |
| Series | Rose Kit |
| Model | M400 |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Gun Platform | AR-Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 33.25' - 36.50" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Chrome Moly Steel |
| Muzzle | Sig Flash Hider |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR-15 |
| Grips | Reduced Angle |
| Handguards | M-LOK |
| Optic Description | ROMEO5 Gen II Compact |
| Optic Type | Red Dot |
| Forend Type | M-LOK |
| Height | 7.10" |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Safety | Ambidextrous |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 2.75" |
| Stock Description | Magpul MOE SL |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Anodized w / Rose Gold Controls |
| Trigger | Two-Stage Matchlite Duo |
| Weight | 7 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 178155 |
| UPC | 798681716593 |
| MPN | RM40016BROSER5X2 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 178155
- UPC
- 798681716593
- MPN
- RM40016BROSER5X2







