
Smith & Wesson 14469 M&P15-22 Sport 22 LR 25+1 16.50" Threaded Barrel, Overall OD Green Topographic Cerakote
$573.99
$859.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14469 M&P15-22 Sport 22 LR 25+1 16.50" Black Threaded Barrel, Overall OD Green Topographic Cerakote Polymer Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Adj Magpul Moe SL Polymer Stock & Magpul MOE SL Grip
A proven 22 LR rimfire rifle that is outfitted with modern features to give shooters customizable performance.Compatible with most standard MSR components and accessories.
The M&P15-22 SPORT features M-LOK slots; A2 Birdcage flash suppressor; an adjustable Magpul stock; and an ergonomic Magpul polymer grip out of the box.Includes one 25rd magazine.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | Sport |
| Model | M&P15-22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Blowback |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 25+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 30.70"-33.75" |
| Sights | Magpul MBUS Front & Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | A2 Birdcage Flash Hider |
| Twist | 1:15" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Magpul MOE SL |
| Handguards | M-LOK |
| Receiver Material | Polymer |
| Width | 2" |
| Stock Description | Adj Magpul Moe SL |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.50" |
| Max Capacity | 25 |
| Receiver Finish | OD Green Topographic Cerakote |
| Weight | 5 lbs |
| Stock Finish | OD Green Topographic |
| SKU | 188422 |
| UPC | 022188904376 |
| MPN | 14469 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188422
- UPC
- 022188904376
- MPN
- 14469







