
Smith & Wesson 14714 M&P15-22 Sport Flag 22 LR 25+1 16.50" Black/US Flag Cerakote
$559.99
$779.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Smith & Wesson 14714 M&P15-22 Sport Flag 22 LR 25+1 16.50" Black Threaded Barrel, US Flag Cerakote Polymer Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, US Flag 6 Position CAR Polymer & AR Polymer Grip
The M&P15-22 rimfire rifle is outfitted with modern features to give shooters customizable performance.Compatible with most standard MSR components and accessories.
The M&P 15-22 SPORT features M-LOK slots in the forend; a 6 position adjustable stock and an ergonomic polymer grip.
| Brand | Smith & Wesson |
| Series | Sport Flag |
| Model | M&P15-22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Blowback |
| Stock Finish Group | American Flag |
| Capacity | 25+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 30.50"- 33.80" |
| Sights | Magpul MBUS Front & Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Muzzle | A2 Birdcage Flash Hider |
| Twist | 1:15" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | US Flag Polymer |
| Handguards | M-LOK |
| Height | 7" |
| Receiver Material | Polymer |
| Safety | Thumb |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 2" |
| Stock Description | 6 Position CAR |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16.50" |
| Max Capacity | 25 |
| Receiver Finish | US Flag Cerakote |
| Weight | 5 lbs |
| SKU | 194256 |
| UPC | 022188904444 |
| MPN | 14714 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194256
- UPC
- 022188904444
- MPN
- 14714







