
Springfield Armory Hellcat OSP Gear Pac Micro Compact 380 ACP 13+1 3" Black, Viridian RFX-11 Green Dot HC931380BOSPPAC
$679.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory HC931380BOSPPAC Hellcat OSP Gear Pac Micro Compact 380 ACP 13+1 3" Black Melonite Steel Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Adaptive Texture Grip, Viridian RFX-11 Green Dot
The Hellcat .380 is a micro-compact pistol built on the proven Hellcat platform, optimized to deliver superior .380 performance without sacrificing concealability or capacity.Featuring 11+1 capacity in its smallest form and includes an additional 13+1 extended magazine; Tritium U-Dot sights; Optics-Ready (OSP) compatibility lets you direct-mount micro red dots; hammer forged slide and barrel and a non-proprietary accessory.
The Gear Pac includes a Viridian RFX11 green dot optic, four magazines and a pistol bag.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | OSP Gear Pac |
| Model | Hellcat |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 11+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium / Luminescent Front, Tactical Rack U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Micro Compact |
| Grips | Adaptive Texture |
| Optic Description | Viridian RFX-11 Green Dot |
| Height | 4" |
| Width | 1" |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3" |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 16.10 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 186768 |
| UPC | 706397001315 |
| MPN | HC931380BOSPPAC |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186768
- UPC
- 706397001315
- MPN
- HC931380BOSPPAC







