
Springfield Armory PX9419ADJ 1911 Garrison Target Full Size 9mm Luger 9+1 5" Stainless
Availability:IN STOCK ONLINE
$925.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory PX9419ADJ 1911 Garrison Target Full Size 9mm Luger 9+1 5" Stainless Match Grade Barrel, Blued Carbon Steel Serrated Slide, Blued Carbon Steel Frame w/Beavertail, Thinline Wood Grip
Includes one magazine.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | Target |
| Model | 1911 Garrison |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 9+1 |
| Frame Finish | Blued |
| OAL | 8.60" |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Slide Finish | Blued |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Sights | White Dot Front / Adj Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Thinline Wood |
| Height | 5.50" |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 9 |
| Trigger | 3 Hole |
| Weight | 2.50 lbs |
| Frame Description | Carbon Steel Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 197472 |
| UPC | 706397995904 |
| MPN | PX9419ADJ |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 197472
- UPC
- 706397995904
- MPN
- PX9419ADJ







