
Springfield Armory XDME94510BHCOSP15 XD-M Elite OSP 10mm Auto 15+1 4.50" Black, Optic Ready
$614.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory XDME94510BHCOSP15 XD-M Elite OSP 10mm Auto 15+1 4.50" Black Melonite Black Steel Match Grade Barrel & Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Black Polymer Grip
The XD-M Elite OSP is built around the META (Match Enhanced Trigger Assembly) trigger, the META trigger sports a flat face, crisp break and integral overtravel stop.Featuring an extended/removable and flared magwell; captive recoil system; ambi slide stop; optic cut slide with enhanced slide serrations, larger and enhanced grasping grooves for even better grip and hammer-forged, match-grade barrel.
Includes two magazines and a case.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | Elite OSP |
| Model | XD-M |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.60" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Tactical Rack U-Dot Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Grips | Black Polymer |
| Height | 5.75" |
| Safety | Grip |
| Width | 1.20" |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 1.94 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 197719 |
| UPC | 706397975418 |
| MPN | XDME94510BHCOSP15 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 197719
- UPC
- 706397975418
- MPN
- XDME94510BHCOSP15








