
Springfield Armory XDME94510BHCOSPPAC XD-M Elite OSP Gear Pac Full Size 10mm Auto, 16+1 4.50" Black Melonite, Optic Ready
$699.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Springfield Armory XDME94510BHCOSPPAC XD-M Elite OSP Gear Pac Full Size 10mm Auto, 16+1 4.50" Black Melonite Match Grade Barrel & Optic Ready/Serrated Steel Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Adaptive Textured Grip, Ambidextrous
The XD-M Elite OSP is built around the META (Match Enhanced Trigger Assembly) trigger, the META trigger sports a flat face, crisp break and integral overtravel stop.Featuring an extended/removable and flared magwell; captive recoil system; ambi slide stop; optic cut slide with enhanced slide serrations, larger and enhanced grasping grooves for even better grip; hammer-forged, match-grade barrel; loaded chamber indicator.
Includes four magazines.
| Brand | Springfield Armory |
| Series | Elite OSP Gear Pac |
| Model | XD-M |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 16+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.60" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Tactical Rack U-Dot Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black Melonite |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Adaptive Texture |
| Height | 5.75" |
| Safety | Grip |
| Width | 1.20" |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 16 |
| Trigger | META |
| Weight | 1.94 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 195229 |
| UPC | 706397999865 |
| MPN | XDME94510BHCOSPPAC |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195229
- UPC
- 706397999865
- MPN
- XDME94510BHCOSPPAC







