
Spyderco C133GBKP Bug 1.27" Satin 12C27 Sandvik SS Blade, Black Textured G10 Handle
$28.50
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Spyderco C133GBKP Bug 1.27" Satin 12C27 Sandvik SS Blade, Black Textured G10 Handle
Spyderco’s micro-sized Bug despite its diminutive size, it is fully functional, sharp, and far easier to open than a pocketknife with a traditional nail nick.The non-locking slip joint design features a stainless steel handle with G-10 handle scales.
Their peel-ply-textured scales provide an enhanced, non-slip grip and are assembled with Torx screw-together construction for precise alignment and tensioning.Includes a generously sized lanyard hole for easy attachment to keychains or necklaces.
S
| Brand | Spyderco |
| Model | Bug |
| OAL | 2.94" |
| Blade Material | 12C27 Sandvik SS |
| Thickness | .071" |
| Blade Description | Satin |
| Blade Grind | Full-Flat |
| Edge Length | 1.14" |
| Handle Material | G10 |
| Blade Length | 1.27" |
| Handle Description | Black Textured |
| Weight | 3.07 oz |
| Closed Length | 1.68" |
| Lock Type | Slip Joint |
| SKU | 188376 |
| UPC | 716104000425 |
| MPN | C133GBKP |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188376
- UPC
- 716104000425
- MPN
- C133GBKP







