
Spyderco C133GRDP Bug 1.27" Satin 12C27 Sandvik SS Blade, Red Textured G10 Handle
$28.50
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Spyderco C133GRDP Bug 1.27" Satin 12C27 Sandvik SS Blade, Red Textured G10 Handle
Spyderco’s micro-sized is fully functional, impressively sharp and easier to open than a pocket knife with a traditional nail nick.Featuring a non-locking slipjoint; stainless steel handle with G-10 handle scales, peel-ply-textured scales provide an enhanced, non-slip grip and are assembled with Torx screws.
It has a generously sized lanyard holes for easy attachment to key chains or necklaces.All Bug models with G-10 scales feature razor-sharp, full-flat-ground blades crafted from Sandvik 12c27 stainless steel.
| Brand | Spyderco |
| Model | Bug |
| OAL | 2.94" |
| Blade Material | 12C27 Sandvik SS |
| Thickness | .071" |
| Blade Description | Satin |
| Blade Grind | Full-Flat |
| Edge Length | 1.14" |
| Handle Material | G10 |
| Blade Length | 1.27" |
| Handle Description | Red Textured |
| Weight | 3.07 oz |
| Closed Length | 1.68" |
| Lock Type | Slip Joint |
| SKU | 188683 |
| UPC | 716104000388 |
| MPN | C133GRDP |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188683
- UPC
- 716104000388
- MPN
- C133GRDP







