
Taurus TX 9 Compact 9mm Luger 15+1 4" Black Barrel, Optic Ready
$417.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus TX 9 Compact 9mm Luger 15+1 4" Black Barrel, Black Nitride Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
The TX9 features a striker fired trigger, T.O.
R.O optic ready slide and a modular grip.
Includes four backstraps and two magazines.
| Brand | Taurus |
| Model | TX 9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.19" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Removable Front / Drift Adj Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Height | 4.80" |
| Safety | Firing Pin Block / Manual |
| Width | 1.28" |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 1.48 lbs |
| SKU | 189451 |
| UPC | 725327638698 |
| MPN | 1-TX9C441 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189451
- UPC
- 725327638698
- MPN
- 1-TX9C441








