
Taurus TX 9 Full Size 9mm Luger 17+1 4.50" Black, Optic Ready
$417.99
$519.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taurus TX 9 Full Size 9mm Luger 17+1 4.50" Black Barrel, Black Nitride Alloy Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Stainless Steel Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
The TX9 features a striker fired trigger, T.O.
R.O optic ready slide and a modular grip.
Includes four backstraps and two magazines.
| Brand | Taurus |
| Model | TX 9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 17+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.75" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Alloy Steel |
| Sights | Removable Front / Drift Adj Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Height | 5.20" |
| Safety | Firing Pin Block / Manual |
| Width | 1.28" |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 1.56 lbs |
| SKU | 189450 |
| UPC | 725327637769 |
| MPN | 1-TX9F441 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189450
- UPC
- 725327638674
- MPN
- 1-TX9F441







