
Taylors & Company 550811DE Smoke Wagon Uberti 357 Mag 6 Shot 5.50" Blued, Walnut
$807.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taylors & Company 550811DE Smoke Wagon Uberti 357 Mag 6 Shot 5.50" Blued Round Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Steel Frame, Checkered Walnut Navy Grip, Exposed Hammer
The Smoke Wagon Deluxe from Taylor's & Company is a second-generation, stagecoach-style, single-action revolver with a forged frame.It boasts a low-profile hammer and wider-style sights to allow the user to acquire sights faster, without forcibly cocking the pistol.
It features a blued barrel and cylinder with a case-hardened frame, and a thin, richly-detailed, checkered grip for comfort and improved aim.In addition, these deluxe editions include custom tuning; custom hammer and base pin springs; 3 lb. trigger spring; jig cut, positive angles on the trigger and sear for crisp, reliable action; a coil-loaded hand; and wire bolt.
| Brand | Taylors & Company |
| Series | Uberti |
| Model | Smoke Wagon |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Color Case Hardened |
| OAL | 11.10" |
| Frame Material | Steel |
| Sights | Blade Front / Notched Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:18.75" |
| Grips | Checkered Walnut Navy |
| Cylinder Material | Steel |
| Trigger Pull Weight | 3-4 lbs |
| Cylinder Finish | Blued |
| Cylinder Type | Half Fluted |
| Grooves | 6 |
| Barrel Description | Round |
| Barrel Length | 5.50" |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 2.50 lbs |
| Frame Description | Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 60231 |
| UPC | 839665004746 |
| MPN | 550811DE |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 60231
- UPC
- 839665004746
- MPN
- 550811DE







