
Taylors & Company 550847 Ranch Hand Uberti 45 Colt (Long Colt) 6 Shot 5.50" Blued, Walnut
$610.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Taylors & Company 550847 Ranch Hand Uberti 45 Colt (Long Colt) 6 Shot 5.50" Blued Round Barrel, Cylinder, Color Case Hardened Steel Frame, Walnut Navy Style Grip, Exposed Hammer
The Ranch Hand is built on the cattleman model forged frame.It features all the best qualities of the cattleman design while boasting the flashy brass backstrap & triggerguard.
Besides the brass grip frame, the Ranch hand features a case hardened frame with the remaining blued steel parts, and a smaller Navy-size walnut grip.
| Brand | Taylors & Company |
| Series | Uberti |
| Model | Ranch Hand |
| Caliber | 45 Long Colt |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Color Case Hardened |
| OAL | 11" |
| Frame Material | Steel |
| Sights | Blade Front / Notched Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Walnut Navy Style |
| Cylinder Material | Steel |
| Cylinder Finish | Blued |
| Cylinder Type | Half Fluted |
| Grooves | 6 |
| Barrel Description | Round |
| Barrel Length | 5.50" |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 2.25 lbs |
| Frame Description | Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 60235 |
| UPC | 839665001851 |
| MPN | 550847 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 60235
- UPC
- 839665001851
- MPN
- 550847







