
Tisas Arms 15000105 PX-9 Gen3 Duty 9mm Luger 20+1 4.12" Flat Dark Earth Carbon Steel Optic Ready
by Tisas
Availability:IN STOCK ONLINE
$327.99
$417.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Tisas Arms 15000105 PX-9 Gen3 Duty 9mm Luger 20+1 4.12" Flat Dark Earth Carbon Steel Optic Ready/Serrated Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail, Rubber Grip, RMR Footprint
Includes a 18rd and 20rd magazine.
| Brand | Tisas Arms |
| Series | Gen3 Duty |
| Model | PX-9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 20+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.28" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Flat Dark Earth |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Grips | Rubber |
| Trigger Pull Weight | 3.64 lbs |
| Height | 5.76" |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Width | 1.33" |
| Barrel Length | 4.12" |
| Max Capacity | 20 |
| Weight | 1.55 lbs |
| SKU | 196086 |
| UPC | 711500175920 |
| MPN | 15000105 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196086
- UPC
- 711500175920
- MPN
- 15000105








